کاربرد دستور پینگ

پینگ تنها در اتصال به یک سایت نیست بلکه پینگ در تمامی اتصال‌ها در شبکه یا امور آنلاین وجود دارد. زمانی که شما در اینستاگرام ویدیویی را باز می‌کنید، زمانی که در حال دانلود یا آپلود فایل هستید، وقتی که در تلگرام پیامی را به یکی از مخاطبان خود ارسال می‌کنید و … در تمامی این حالت‌ها، دستگاه شما در حال رد و بدل کردن داده با یک دستگاه دیگر است و این انتقال زمانی را صرف می‌کند. هرچه زمان این انتقال بیشتر باشد، پینگ شما بالاتر است.

کاربرد پینگ اغلب در سنجش زمان اتصال به هاست، سرور و بازی های رایانه‌ای آنلاین است. به طور مثال زمانی که شخصی بخواهد برای بازی آنلاین به یک سرور متصل شود، نیاز به پینگ زیر 30 یا 40 میلی ثانیه دارد.
در دیگر کاربردها، پینگ تا 100 میلی ثانیه نیز قابل قبول است و کسی از آن شکایت نمی‌کند.

اما کابرد پینگ صرفا در سنجش زمان اتصال تجهیزات شبکه نیست. گاهی برایتان اتفاق افتاده که پس از کلیک بر روی لینک یک سایت یا ارسال یک پیام، زمان زیادی را منتظر بمانید اما درخواست شما عملی نشود. این مشکل می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

مشکل در رایانه شما
مشکل در سرعت اینترنت شما
مشکل در دریافت فایل از طرف رایانه مقابل
مشکل isp یا همان ارائه دهنده خدمات اینترنت
یا حتی مشکل در دریافت فایل از طرف دستگاه شما

در این زمان نیز پینگ به کمک شما می‌آید. زمانی که درخواست پینگ بسته‌ها را برای سنجش زمان اتصال بین دو رایانه ارسال می‌کند، ممکن است تعدادی از این بسته‌ها در زمان برگشت، به رایانه شما نرسند و از بین بروند. پینگ این موضوع را مشخص می‌کند که بسته‌های ارسالی در طی مسیر به مشکل خورده‌اند و یا به سرور مورد نظر ارسال شده و در راه بازگشت با مشکل مواجه شده‌ند.

علاوه بر اینها پینگ کاربردهای دیگری هم دارد. به طور مثال زمانی که رایانه شما به یک سایت متصل نمی‌شود اما تلفن همراه شما بدون هیچ مشکلی وارد آن آدرس اینترنتی می‌شود، با گرفتن ping از روتر خود، می‌توانید بفهمید که مشکل دقیقا از کجاست.

همینطور با استفاده از دستورات پینگ می‌توانید آدرس IP یک سایت یا سرور را به‌ دست بیاورید.

پینگ صفر چیست؟

پینگ صفر؟ دروغ یا واقعیت

حالا که فهمیدیم پینگ چیست ممکن است در بعضی از تبلیغات اینترنتی با عبارت پینگ صفر (zero ping) روبرو شده باشید و برای شما سؤال شده باشد که واقعا ممکن است که مقدار پینگ صفر باشد؟ به طور کلی هر نوع انتقال داده، اتصال و … در شبکه نیاز به صرف یک زمان مشخص، هرچند کم و کوتاه دارد. مطمئنا هرچقدر هم که سرعت اینترنت دو دستگاه بالا باشد، انتقال بسته، دریافت و ارسال دوباره آن زمانی را صرف می‌کند. پس به هیچ عنوان پینگ صفر نمی‌تواند معنی داشته باشد.

گاهی بعضی از فعالیت شبکه‌کاران و یا طراحان سایت بر روی local host رایانه خودشان انجام می‌شود. در این زمان ممکن است با گرفتن پینگ، زمان نشان داده شده برابر با صفر باشد. البته این صفر نیز به معنای صفر مطلق نیست زیرا مطمئنا ارسال و دریافت بسته‌ها در همین محیط کوچک هم نیاز به زمان دارد اما زمان آن بسیار کم و ناچیز است و این موضوع باعث می‌شود تا پینگ نهایی برابر با صفر شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست